Yeni asgari ücrete yılda tek zam mı? Erdal Sağlam: Bu asgari ücret, yılın ikinci yarısına yetmez

10Haber yazarı Erdal Sağlam, asgari ücretin 17 bin 2 TL’ye yükseltilmesiyle ilgili olarak, “Yerel seçimler öncesi bu geniş kesimlerin ve asgari ücret ve komşu ücretle çalışanların memnun edilebilmesi için bu oranda zam yapıldığı söylenebilir. İktidara ve işverene göre bu zam oranı yüksek ama söylediğimiz gibi ekonomideki gelişmeler yılın ikinci yarısında yeniden asgari ücret belirleme ihtiyacını doğuracak gibi gözüküyor” yorumunu yaptı.

Sağlam, bugünkü yazısında şunları kaydetti:
“Daha önce de söylediğimiz gibi yüzde 50 oranında asgari ücret zammının yıllık enflasyon katkısının 5 puan olacağı, dolaylı etkilerle birlikte yüzde 7-8’e çıkabileceği konuşuluyor. Ancak bazı iktisatçılar seçim öncesi piyasada para bolluğu yatırılıp seçime rahat girilmesinin temin edilmesi halinde, bu etkinin büyüyebileceğini de söylüyorlar.

Bu noktada ekonomi yönetiminin mevduat faizlerini istediği kadar artıramaması, bu nedenle küçük tasarruf sahibinin harcamaya devam etmesi ya da dövize ilgisinin sürmesinin, büyük etkisi olduğunu söylüyorlar. Yüksek zam beklentisiyle harcamaların şimdiden azalmadığı, yeni yılın ilk aylarında da harcamanın süreceği görülüyor. Ancak yılın ikinci yarısında enflasyonla eriyen zamların ardından harcamaların belirgin azalmasıyla toplumdaki rahatsızlığın artabileceği, bunun da ikinci bir zammı beraberinde getirebileceği söyleniyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir