Uzay yolculuğu ertelendi… SpaceX o günü işaret etti

18 Ocak saat 01.11’de yapılması planlanan ilk Türk astronot Alper Gezeravcı’nın da yer alacağı uzay yolculuğunun 19 Ocak’a ertelendiği açıklandı.

Yaşanan erteleme sonrası SpaceX şunları ifade etti:

“Axıom 3 uçuşu için 19 Ocak Cuma gününü hedefliyoruz. Ek süre ekiplerimize fırlatma öncesi kontrol listelerini ve aracın veri analizlerini tamamlama fırsatı verecek.”

SpaceX, fırlatmanın cuma günü TSİ 00.49’da yapılmasının planlandığını bildirdi.

FIRLATMA NEDEN ERTELENDİ?

Türkiye’nin ilk uzay yolcusu olan Alper Gezeravcı’nın da aralarında bulunduğu 4 kişiden oluşan uzay ekibini taşıyacak SpaceX Dragon uzay aracının yeryüzüne iniş sırasında açtığı paraşütlerde yaşanan bir problem nedeniyle yaşandığı iddia edildi.

BAKANDAN AÇIKLAMA GELDİ

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır ertelenme ile ilgili olarak şunları aktardı:

“Teknik kontrollerin bir kısmı fırlatmadan birkaç saat önceden yapılıyor. Bunların yarına kadar yapılması ön görülüyor. Bizlere ifade edilen doğrudan bir sorun yok. Roket sistemlerinin alt sistemlerin kontrollerinin tamamlanması için biraz daha zaman alacağı için ek süre gerekti. Takip edenler bunu bilirler. Uydu fırlatmamızda da görmüştük, son 1 dakikada bile ertelendiğini gördük. Heyecanımızı kaybetmeyelim. Bunlar havacılık ve uzay meraklıları için sürpriz değil. Ümit ediyoruz bu teknik kontroller tamamlanmış olsun. Aslolan bunun Türkiye geleceğine katacağı anlam”

“OLAĞANÜSTÜ BİR ÜSTÜ BİR DURUM DEĞİL”

NTV canlı yayınına katılan gazeteci Hüseyin Günay, “Erteleme kapsülün iniş paraşütlerinde yaşanan bir hatadan gerçekleşti. Bu tarz testlerde yüzde 100 hatasız olması gerekiyor. SpaceX yetkilileri risk almak istemedi. Bu olağanüstü bir üstü bir durum değil” açıklamasını yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir