Snapdragon 8 Gen 3 ve 1 inç kamera: Xiaomi 14 Pro’nun özellikleri ortaya çıktı!

Xiaomi’nin çok yakında kullanıcıların beğenisine sunmaya hazırlandığı Xiaomi 14 serisi için geri sayım resmen başladı. Akıllı telefonlarla ilgili bugüne dek sayısız detay ortaya çıktı, bu sayede nasıl bir performans sunacaklarına dair akıllarda çok fazla soru işareti yok. Son ortaya çıkan bir sızıntı spesifik olarak serinin Pro modeline odaklanıyor. İşte Xiaomi 14 Pro özellikleri!

Xiaomi 14 Pro kullanıcılara neler sunacak?

Sektörde sızıntılarıyla bilinen Digital Chat Station, yaklaşan Xiaomi 14 Pro modelinin kilit özelliklerini gözler önüne serdi. Buna göre telefon, f/1.4 ile f/4.0 arasında değişen diyafram açıklığına sahip 50 Megapiksel 1/1.28” ana kamera sensörüne sahip olacak. Cihazda mevcut olması beklenen değişken diyafram açıklığı özelliğinin şu an için sadece şirketin 13 Ultra modeline bulunduğunu belirtelim.

Cihazda kullanılacak ana kameranın 1 inç Sony IMX9xx serisi bir sensör olması muhtemel. Öte yandan iki adet 50 Megapiksellik yardımcı sensörle gelecek. Bu kameralardan birisinin telemakro sensörü olacağı söyleniyor. Bunun dışında akıllı telefonda titanyım alaşımlı çerçeveler yer alacak ve aynı zamanda uygu bağlantısı desteği sunacak.

Akıllı telefonda kullanılacak işlemci Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 olacak. Qualcomm, yeni işlemcinin lansman tarihini Ekim 2023 olarak belirlenmiş durumda. Yeni işlemci, şirketin her yıl düzenlenen Snapdragon Zirvesi’nde kendisini gösterecek. Hawaii’nin Maui kentinde gerçekleştirilmesi hedeflenen etinlik 24-26 Ekim tarihlerinde kapısını açacak.

Yeni işlemci tanıtım tarihinin yanı sıra performansıyla da şaşırtacak gibi görünüyor. Gelen bilgilere göre önemli bir performans yükseltmesi kazanacak olan işlemci 3.7GHz hıza sahip Cortex-X4 çekirdeğe ev sahipliği yapacak. İşlemcinin çekirdek mimarisinde de değişikliklerin olması bekleniyor.

Günümüzde kullanılan en güncel yonga seti Snadpragon 8 Gen 2’de Cortex-X3 mimarisi bulunuyor ve 3.2 GHz’de çalışıyor. Bu, günlük kullanımda performansın doğrudan etkileneceği anlamına geliyor. Ayrıca yeni işlemcide bir “süper büyük” çekirdek, beş “büyük” çekirdek ve iki “küçük” çekirdek olmak üzere 1+5+2 mimarisi olması bekleniyor.

Sızıntıda ayrıca akıllı telefonun ince çerçeveli 2K ekrana ve 4860 mAh’lik bir bataryaya sahip olacağı ifade ediliyor. Son olarak 120W kablolu ve 50W kablosuz şarjı destekleyeceğini belirtelim. Çinli firmanın yeni amiral gemisi telefonları kasım ayının ilk haftasında çıkış yapacak.

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir