Muğla Büyükşehir Yatırımları ile AAT’den Yararlanma oranı Yüzde 60 Arttı

Muğla Büyükşehir Belediyesi il genelinde yaptığı yatırımlarla atıksu arıtma tesisi kapasitesini 199 bin 400 metreküp günden 319 bin 697 metreküp güne çıkararak 1 Milyon 700 bin kişiye hitap eder hale getirdi.

2014-2024 yılları arasında altyapıya 2 Milyar 566 Milyon TL yatırım yapan Muğla Büyükşehir Belediyesi il genelinde kanalizasyon ve arıtma tesislerinden yararlanma oranlarını da arttırdı. Modern atıksu arıtma tesisleri ile Muğla’yı donatan Büyükşehir Belediyesi atıksu arıtma tesisi kapasitesini il genelinde yüzde 60 arttırarak 1 Milyon 700 bin nüfusa hitap eder hale getirdi.

Muğla Büyükşehir Belediyesi il genelinde yeni yaptığı ve modernizasyon çalışmaları yaparak kapasitelerini arttırdığı atık su arıtma tesisleri ile Muğla’yı korumaya ve geleceğe yatırım yapmaya devam ediyor. Büyükşehir Belediyesi’nin açılışını yeni gerçekleştirdiği Bodrum’un en büyük arıtma tesisi Turgutreis İleri Biyolojik Arıtma Tesisi 37 Bin metreküp gün kapasite ile 250 bin nüfusa, Gümbet-Gümüşlük AAT’ler modernizasyon çalışmalarından sonra 12 bin 400 metreküp günden 39 bin 800 metreküp güne çıkararak 250 bin nüfusa, İçmeler AAT 10 Bin metreküp günden 20 bin 261 metreküp güne, Fethiye Ölüdeniz AAT 12 bin metreküp gün kapasite ile 30 bin nüfusa, Fethiye AAT’de 25 bin metreküp günden 50 bin metreküpe çıkararak 250 bin nüfusa hizmet edecek. Ayrıca Büyükşehir Belediyesi Seydikemer Eşen ve Karadere’ye paket arıtma tesisleri yaparak altyapı sorununu çözdü.

 

Arıtılan Su, Sulama Suyunda Kullanılacak

Bu tesislere monte edilen Membran biyoreaktörler MBR sistemi ile birlikte tesislerde ileri düzeyde arıtma yapılacak ve elde edilen su yeşil alanların sulamasında kullanılacak kalitede olacak.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir