Motokuryelere “Tehlikeli Meslek” Unvanı!

Ankara Yük Taşımacılığını Destekleyici Hizmet Verenler Esnaf Odası Başkanı Ramazan Akpınar, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığınca kuryelere yönelik hazırlanan yönetmelik değişikliği taslağına ilişkin değerlendirmede bulundu.

FİRMALAR “PRİM” ÜCRETİNDEN VAZGEÇMELİ

Akpınar, Bakanlıkça hazırlanan taslakta yer alan teslim alınan gönderi için taşıma süresi taahhüdünde bulunulmayacağına yönelik düzenlemenin kuryeler açısından olumlu bir gelişme olduğunu dile getirerek, bu konuda firmaların da kuryeyi “prim” adı altında ücretlendirmekten vazgeçmesi gerektiğini ifade etti.

Hız baskısının özellikle motokuryeler açısından büyük sorun olduğuna işaret eden Akpınar, “Firmaların da kuryeyi belli süre içinde teslim ettiği ürün üzerinden ‘prim’ adı altında ücretlendirerek yarış atı gibi teşviklendirmesine yönelik uygulamadan vazgeçmesi lazım. Firmaların kuryeleri yarıştırmasının engellenmesi gerekiyor.” dedi.

ZORUNLU ÖZEL SAĞLIK SİGORTASI GETİRİLMELİ

Akpınar, motokuryelerin günde 12-16 saat çalıştığını, yaşadıkları ölümlü kaza sayısının yılda 300 ile 500 arasında olduğunu ifade etti.

“Bizim kaportamız bedenimiz, sermayemiz canımız. En ufak kazada ya bir yerimiz kırılıyor ya da bir yerimiz kopuyor. Bu nedenle tehlikeli meslek sınıfına girmemiz gerekiyor.” diyen Akpınar, tüm firmaların kuryelere özel sağlık sigortası yaptırmasına yönelik bir düzenlemeye de ihtiyaç olduğunu söyledi. Akpınar, “Şu an 3 firma bunu yapıyor. Bu firmalardan 2’si ücret almıyor. Yönetmelik kapsamında kuryeden ücret alınmadan tüm firmalar için özel sağlık sigortası zorunlu hale getirilebilir.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir