Aynı anda aynı sorular… Ortak sınav haftası başlıyor

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından bu yıl ilk kez uygulanacak ‘ortak sınav haftası’ okul, il ve ülke geneli olmak üzere üç ayrı şekilde yapılacak. 5. ve 12. sınıf arasında tüm kademeleri kapsayan ortak uygulamanın ilk ayağı bugün başlayacak. Okullar, kendi programladığı takvime uygun olarak ortaokul ve lise kademesindeki sınıflarda tüm derslerden açık uçlu ve kısa cevaplı sorulardan oluşan sınavlar yapacak. O sınıf grubundaki tüm şubelerdeki öğrencilere aynı anda aynı sorular sorularak değerlendirme yapılacak. Ancak Türkçe ve İngilizce sınavları için yazılı sınavların yanı sıra değerlendirmeye katkı sağlayacak uygulamalı konuşma ve dinleme sınavları da eklenecek. Bu oran Türkçe’de yüzde 30 olurken İngilizce’de yüzde 50 olarak belirlendi.

İL DEĞERLENDİRME SINAVI

Ortak sınav haftası kapsamında il geneli değerlendirme sınavları da uygulanacak. Her ilin milli eğitim müdürlüğü tarafından belirlenen takvime göre, ildeki tüm okularda belirlenen sınıflar aynı zaman aralığında test usulü sınava tabii tutulacak. İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün açıkladığı takvime göre; 1 Kasım’da il genelinde 7’nci sınıflar 11.00 ile 11.40 arası matematik sınavına girecek. 2 Kasım’da ise 10’uncu sınıflar aynı saatte coğrafya sınavına girecek. İkili eğitim yapılan okullarda öğlenci grupları için sınavlar 14.30’da başlayacak ve 15.10’da bitecek ancak bu öğrencilere aynı zorluk düzeyinde farklı sorular sorulacak. Bu sınavların değelendirmeleri okulda yapılan ortak sınavların yerine geçecek. Öğrencilere ayrıca açık uçlu sınav yapılmayacak.

ÜLKE GENELİ TEST USULÜ

Uygulama dahilinde ülke geneli değerlendirme sınavı yapılacak. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenen takvime göre; tüm Türkiye’de açıklanan sınıflarda tüm öğrenciler aynı anda sınava girecek. Sınavlar bu yıl test olarak uygulanacak. Şu ana kadar açıklanan takvime göre, 6’ncı sınıf Türkçe ve matematik ile 9’uncu sınıf Türk Dili ve Edebiyatı ve matematik dersleri için 1’inci dönem 2’nci ortak yazılı sınav tarihleri 26-27 Aralık.

İKİNCİSİ ARALIKTA

* Öğrenciler, birinci dönemin ikinci sınavlarına ise 25 Aralık – 5 Ocak tarihleri arasında girecek. Derslerden bir dönemde iki sınav yapılacak. Ancak bazı durumlarda haftalık ders saat sayısı 6 ve üzeri olan derslerde üçüncü bir sınav da yapılabilecek. Üçüncü sınavın yapılıp yapılmayacağı, yapılacaksa ne zaman yapılacağı sınıf zümrelerince belirlenecek.

MUKAYESE EDİLMEYECEK

* Ülke, il ve okulda yapılan tüm sınavlar notla değerlendirilecek. Tüm sınavların ağırlığı eşit olacak. Öğrenciler, 100 üzerinden aldığı puanı e-Okul sistemi üzerinden görebilecek. Ancak ülke, il ve ilçe geneli yapılacak ortak yazılı sınavlarda hiçbir şekilde öğrenci ya da okul sıralaması yapılmayacak. Öğrenci toplu listeleri yayımlanmayacak ve okul, sınıf ve şube karşılaştırması yapılmayacak.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir