Asgari ücret, memur ve emeklinin gözü ocak ayında! İşte masadaki zam oranları

Kasım ayına girmek üzereyken, asgari ücretli, memur ve emekliye yapılacak olan zam oranı da merak ediliyor. Yılbaşına sadece birkaç ay kaldı. Merkez Bankası geçtiğimiz hafta politika faizini yüzde 35 seviyesine çıkardı. Öte yandan Merkez Bankası’nın son açıkladığı yıl sonu enflasyon tahmini yüzde 68 seviyelerindeydi. 

Peki asgari ücret, memur ve emekliye ne kadar artış yapılacak? En düşük emekli aylığı için yeni tahmin ne? Konuyla ilgili merak edilenleri Yeminli Mali Müşavir ve Ekonomist Muhammet Bayram, CNN Türk canlı yayınında anlattı. Bayram, azami asgari ücret tahminini ne açıkladı. İşte detaylar… 

ZAM BEKLENTİNİZ NEDİR? 

“Devletimizin pandeminde itibaren çalışanların, sabit dar, orta gelirlinin yanında oldu. Bu da son yapılan yüksek artışlara konu olabilir. Yine bir yüksek artış bekliyorum, son yapılacak yüksek bir artıştır. 

2024’ün ortasından itibaren enflasyonun düşmesini öngörüyoruz. SSK ve Bağkur emeklileri enflasyon farkı kadar zam alacaklar. Bu da yüzde 38-40’lar seviyesinde olacaktır. Memur ve memur emeklilerimiz enflasyon farkı ve toplu sözleşme zammı alıyorlar. Yüzde 9 refah payı yansıyacak ve bununla birlikte memur, memur emeklisi yüzde 50 zam alacak. Bütün meslek gruplarına yüzde 50 artış yapılacağını öngörüyoruz. Asgari ücret bu orana göre belirlenmiyor. 

İŞTE ASGARİ ÜCRETTE KONUŞULAN RAKAM 

Gıda fiyatlarında artış yaşanıyor burada fahiş fiyatla mücadele kapsamında alınacak önlemler önemli. Yüzde 50’ye yakın bir asgari ücret zammını bekliyorum. 16 bin TL seviyesinde bir asgari ücret azami olacaktır. 16 bin TL’den başlamak üzere yeni asgari ücret konuşulacaktır. Şu anda piyasada asgari ücret, 11 bin 400 TL tutar neredeyse kalmadı, ara zam yapıldı. 

YENİ EKONOMİ YÖNETİMİNDEN HAMLE BEKLİYOR MUSUNUZ? 

Memur, emeklilerin zamları kısıtlı olarak gerçekleşti. Sayın Bakan Şimşek açıklamasında sıkı bir maliye politikasına işaret etti. Buna ilişkin hem Devlet Bahçeli hem Cumhurbaşkanı fazla bir maaş artışı olmasına ilişkin açıklamalar yapmıştı. Ekonomiye duyulan güvenden dolayı ekonomi yönetimi tarafından sabır istendi. Orada artışlar kısıtlı oldu. 

En düşük emekli maaşı 7500 TL seviyesinde kaldı. Biz ara zam beklerken 5 bin TL tek seferlik ikramiye oldu. Bütün gözler sene başına çevrildi. Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamalarında asıl zammın ocak ayında yapılacağı ve tüm kesimleri memnun edecek bir düzenleme yapılacağından bahsetmişti. 

O yüzden ben son olarak 2024’te yüksek zam yapılacağı bundan sonra yüksek maaş artışı döngüsünün kırılacağını düşünüyorum. Ücretler arttıkça enflasyon artıyor döngüsüne girmekteyiz. Bunun kırılması lazım. Sayın Mehmet Şimşek burada hedeflenen enflasyona göre maaş zammı yapacağız açıklaması bundan dolayıydı. 

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI NE KADAR OLACAK? 

O yüzden ben yüzde 50’ler seviyesinde tüm ücretlere artış yapılacağını, en düşük emekli maaşının 12 bin TL seviyesine çıkacağını tahmin ediyorum. Enflasyon yükünü artık omuzlarından atmış bir vatandaş olarak Türkiye yüzyılına geçmeyi hedefliyoruz. Burada ekonomi yönetiminin attığı adımlar önemli, asıl enflasyonun düşeceği zaman 2024’ün Mayıs ayından itibarendir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir