29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda 100. yıl coşkusu: İstanbul Boğazı’nda 2023 drone uçacak

İletişim Başkanlığı’nın etkinliklerinde Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşundan bu yana hayata geçirilen devrim niteliğindeki atılımlara yer verilecek; Türkiye’nin sağlıktan eğitime, teknolojiden savunma sanayiine, dış politikadan kültür ve sanata kadar birçok alanda ivmelenen başarısı duyurulacak.

İstanbul Taksim Meydanı’nda AKM’nin önüne kurulacak “Maziden Atiye Türkiye Yüzyılı” gösterim alanında, su perdesi, su şovu ve üç boyutlu içeriklerin yayımlandığı ekranlarla Türkiye Yüzyılı vizyonu interaktif ve teknolojik bir deneyimle vatandaşların beğenisine sunulacak. İstiklal Caddesi girişinde de “Türkiye Yüzyılı Enstalasyonu” ile 100. Yıl içerikleri dev ekrandan seyircilerle buluşacak. Ayrıca İstanbul’da Bakırköy Özgürlük Meydanı, Ankara’da Kızılay Meydanı ve İzmir’de Konak Meydanı’na anıtsal görünümlü monolitler kurulacak.

29 Ekim’de İstanbul Boğazı’nda özel havai fişek gösterileri de yapılacak. 100. yıla özel görsellerin “2023” drone ile gösterileceği etkinlikte de, gökyüzünde görsel bir şölen izleyicilerle buluşacak.

IŞIK GÖSTERİLERİ

Galata Kulesi, Haydarpaşa Tren Garı, Cumhuriyet Müzesi (II. TBMM Binası), Dolmabahçe Sarayı Efes Antik Kenti gibi tarihi mekanlar da özel ışık gösterileriyle renklendirilecek. Bu mekanlarda, 100. Yıl Marşı yankılanacak. Yurt dışında da büyükelçilikler tarafından çeşitli kutlamalar yapılacak.

‘EŞSİZ COŞKU’

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun da Cumhuriyetin 100. yılına erişmenin haklı gurur ve mutluluğunu yaşadıklarını ifade ederek kutlamaları daha önce eşi benzeri görülmemiş bir coşkuyla gerçekleştirmek istediklerini, Türkiye Yüzyılı’nın başladığını tüm dünyaya ilan edeceklerini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir