AMD, en büyük küresel tasarım merkezini açtı

AMD, Hindistan’daki varlığını güçlendirmek amacıyla Bengaluru’da en büyük global tasarım merkezi olan Technostar araştırma ve geliştirme kampüsünü açtı. Bu son teknoloji tesisi, AMD’nin Semicon 2023’te duyurduğu, Hindistan’a önümüzdeki beş yıl içinde yapılacak 400 milyon dolarlık yatırımın bir köşe taşını oluşturuyor.

500.000 metrekare alan üzerine kurulan Technostar kampüsü, hem kişisel bilgisayarlar hem de veri merkezleri için gelişmiş CPU’lar, GPU’lar, uyarlanabilir yonga setleri ve FPGA’lar geliştirmeye adanmış yaklaşık 3.000 mühendisi barındıracak. Bu, Hindistan’ın yarı iletken programıyla uyumlu, yarı iletken tasarımı ve yetenek gelişimini destekleyen bir ekosistemi teşvik etmeye yönelik bir hamle.

Tesis, modern bir araştırma ve geliştirme laboratuvarı, özel bir ziyaretçi demo merkezi ve yenilik ve işbirliğine uygun bir ortam sağlayan ortak çalışma alanlarına sahip. AMD’nin küresel iş gücünün dörtte biri zaten Hindistan’da yer alırken, yeni tasarım merkezi, yarı iletken teknolojilerinin ilerlemesinde önemli bir rol oynamaya hazır.

AMD, en büyük küresel tasarım merkezini açtı

Araştırma ve geliştirme merkezi, Hindistan Hükümeti Demiryolları, Telekomünikasyon, Elektronik ve Bilişim Teknolojileri Bakanı Ashwini Vaishnaw tarafından açıldı. Açılış etkinliğinde AMD’nin birçok üst düzey yetkilisi de hazır bulundu, bunlar arasında Baş Teknoloji Sorumlusu (CTO) Mark Papermaster ve Radeon Technologies Group Kıdemli Başkan Yardımcısı (SVP) David Wang yer aldı. Tesisin liderliğini Deepak Agarwal üstlenecek.

Hindistan Hükümeti Demiryolları, İletişim, Elektronik ve Bilişim Teknolojileri Bakanı Ashwini Vaishnaw, AMD’nin Hindistan’daki yarı iletken ekosistemine yatırımının önemini vurguladı. AMD’nin Yönetici Başkan Yardımcısı ve Baş Teknoloji Sorumlusu Mark Papermaster da, AMD’nin Hindistan’a olan bağlılığını ve ülkenin mühendislik yeteneğine olan güvenini ifade etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir