Almanya’da seçim alarmı: “AKP’ye kuralları hatırlatın”

Rheinische Post gazetesi, Hür Demokrat Partili (FDP) Buschmann’ın mektupta şunları dediğini yazdı:

“Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan taraftarlarının önümüzdeki haftalarda Almanya’da da daha güçlü bir şekilde seçim kampanyası yürütmesi beklenmektedir.

Kampanya etkinlikleri çerçevesinde, insan onurunu zedeleyen nefret söylemi içerikli mesajlar yayılmasını hesaba katmak zorundayız.

Vakalar, bazı Türk yetkililerin seçim kampanya etkinliklerinde siyasi rakiplere karşı bilinçli olarak insan onurunu zedeleyici dil kullanacağını gösteriyor.

Bu hiçbir şekilde kabul edilemez ve düşünce özgürlüğü sınırlarının açık ihlalidir.”

‘GEREKİRSE BİR KEZ DAHA HATIRLATIN’

Avrupa Birliği dışındaki ülkelerden yetkililerin Almanya’da seçim etkinliği düzenlemesi hükümetin iznine bağlı. Seçim öncesi son üç ayda bu etkinliklere izin verilmiyor.

Buschmann, mektubunda izin zorunluluğunun dikkatle uygulanması ve kuralların Türkiye’ye -gerekirse bir kez daha- açık bir şekilde hatırlatılması gerektiğini vurguladı. Eyaletlerde toplanma hukuku konusunda ilgili makamlarda da konuyla ilgili duyarlılık yaratılmasını istedi.

‘GRİ ALANLAR’

Yeşiller partisinin iç politika sözcüsü Lamya Kaddor, gazeteye açıklamasında, bu kurala rağmen ‘gri alanlar’ bulunduğunu, Türkiye bağlantılı Alman dernek ve kuruluşları ya da resmi sıfatı bulunmayan Türk kişiler yoluyla seçim etkinliği yürütülebildiğini kaydetti.

BÜYÜK ÇOĞUNLUK AKP SEÇMENİ

2018’de Almanya’da yaşayan ve sandık başına giden seçmenin yüzde 64,8’i cumhurbaşkanlığı için Erdoğan’a, meclis seçimleri içinse yaklaşık yüzde 56’sı AKP’ye oy vermişti.

AKP’Lİ VEKİLİN İFADELERİ NEFRET SÖYLEMİ SAYILMIŞTI

AKP Nevşehir Milletvekili Mustafa Açıkgöz, Almanya Demokratik Ülkücü Türk Dernekleri Federasyonu’nun Neuss kenti şubesinde konuşmuş, PKK ve ‘FETÖ’ mensuplarını ‘yok edeceklerini’ söylemişti.

Bu sözler, Almanya’da nefret söylemi olarak değerlendirilerek yoğun tepkiye yol açmış, Türkiye’nin Berlin büyükelçisi dışişleri bakanlığına çağrılmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir